ساخت ربات تلگرام برای پاسخ به کاربران بدون نیاز به کدنویسی

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
لطفا امتیاز دهید !

ساخت ربات تلگرام بدون نیاز به کدنویسی

Telegram-Bot-Create-androidiran.comدر میان انبوه اپلیکیشن های پیام رسانی که این روزها در موبایل ها می بینیم، شکی نیست که تلگرام یکی از محبوب ترین آنهاست. این اپلیکیشن که توسط دو برادر برنامه نویس روس طراحی شده، در سال ۲۰۱۳ به صورت مالتی پلتفرم در اختیار کاربران موبایل قرار گرفت و به خاطر امکاناتی منحصر به فرد، در مدت زمانی کوتاه توانست به یکی از محبوب ترین اپلیکیشن های پیام رسان در دنیا تبدیل شود.

ربات تلگرام نوعی حساب کاربری ویژه است که برای ارسال و دریافت اتوماتیک پیام طراحی شده است. کاربران می توانند با ارسال دستورات گوناگون با ربات های تلگرام در ارتباط باشند، این ارتباط می تواند در یک مکالمه شخصی و یا در یک گروه ایجاد شود. شما میتوانید ربات خود را با استفاده از API تلگرام و از طریق درخواست های HTTPS مدیریت کنید.

تفاوت های ربات تلگرام با افراد

 1. ربات ها آخرین زمان آنلاین بودن ندارند و همیشه عبارت bot برای آنها نمایش داده می شود.
 2. ربات ها فضای محدودی برای ذخیره اطلاعات دارند و پیام های قدیمی تر پس از پردازش توسط شما حذف می شوند.
 3. ربات تلگرام نمی تواند شروع کننده مکالمه با کاربران باشد، تنها زمانی که کاربر ربات را به گروه اضافه کند یا به آن پیام بفرستد امکان ارسال پیام از طرف ربات وجود خواهد داشت.
 4. در انتهای نام کاربری ربات همیشه کلمه bot حضور دارد.
 5. با اضافه شدن ربات به گروه، همه پیام ها توسط ربات دریافت و تحلیل نمی شود مگر آنکه تنظیمات آن را تغییر داده باشید.
 6. ربات های تلگرام هرگز غیرفعال، آفلاین یا خسته نمی شوند.

کاربردهای ربات تلگرام

در واقع میتوان گفت که ربات تلگرام می تواند هر کاربردی داشته باشد, نحوه استفاده از آنها به خلاقیت شما و الگوریتم هایی که برای آن تعریف می کنید بستگی دارد. برخی از کاربردهای آنها به شرح زیر است:

ارتباط با وب سرویس ها: یک ربات تلگرام می تواند فعالیت های شما را کوتاه و بهینه کند، بعنوان مثال شما می توانید هر زمان دیدگاه یا فرم تماس جدیدی در سایت ارسال شد، مستقیما در تلگرام آن را دریافت کنید. و یا آخرین ایمیل های خود را به حساب تلگرام خود منتقل کنید.

ساخت بازی های فکری ساده: نحوه ارتباط شما با ربات تلگرام از طریق API این قابلیت را ایجاد می کند که به سرعت پاسخ های کاربران را تحلیل کرده و نتایج متناسب با آن را برایشان ارسال کنید. این قابلیت به شما امکان می دهد بازی های گوناگونی را طراحی و پیاده سازی نمایید.

ابزارهای کاربردی: ربات تلگرام میتواند هر کاربردی داشته باشد، شما هستید که کارایی آن را طرح ریزی می کنید. دریافت نرخ ارز، اطلاعات هواشناسی، اخبار روز و تفریح و سرگرمی هرکدام نمونه های موفقی از کاربرد ربات تلگرام هستند.

ایده برای ایجاد ربات

دو نوع ربات وجود دارد، ربات هایی که برای شما بروزرسانی ها را بدون نیاز به واکنشی از طرف شما ارسال می‌کنند و ربات هایی که به پیام های ارسال شده برای شما پاسخ می‌ دهند، البته شما ‌می‌توانید رباتی هم ایجاد کنید که خود مجدد قادر به ساخت ربات باشد.

در این مقاله آموزشی با استفاده از سایت Paquebot.io برای مسنجر محبوب Telegram بدون نیاز به هیچگونه دانش کد نویسی و یا بدون احتیاج به سرور ربات می‌سازیم.

ساخت رباتی که برخی بروزرسانی ها را ارسال می‌ کند

منظور ما از رباتی که بروز رسانی ارسال می‌کند این است که رباتی بسازید تا برای کاربرانتان اخبار، پادکست، جدیدترین های ورزشی، درس های آموزشی و یا پیش بینی آب و هوا و… را ارسال می‌کند.

ساخت ربات پاسخگو

منظور از این نوع ربات این است که رباتی بسازید تا در جواب برخی سوالات مخاطبان شما پاسخی را بصورت خودکار ارسال کند، مانند تایید واژه، آهنگی تصادفی از گروه موسیقی شما، تصویری تصادفی از یک هنرمند مشهور و یا اطلاعاتی در مورد یک کشور و…

هر دو نوع از این ربات ها را ‌می‌توان بدون نیاز به دانش کد نویسی و به سادگی ایجاد کرد، البته ایده های دیگری را هم می‌توان به اینکار اضافه کرد و ربات های پیشرفته تری را ایجاد کرد که ممکن است برای پیشرفته سازی ربات نیاز به دانش کد نویسی باشد.

در این آموزش ما اقدام به ساخت رباتی می‌کنیم که نوعی گروه موسیقی را ترویج می‌دهد، نام این ربات را “BreakBot” میگذارم.

نیازمندی ها و نصب

اولین قدم برای ایجاد ربات افزودن آن در سایت Paquebot است.

اگر قبلا ربات ایجاد کرده اید و با روند ابتدایی کار آشنا هستید، به یاد داشته باشید که:

 1. صفحه BotFather on Telegram را بازکرده و برای مکاتبه با ربات ساز تلگرام دکمه Start را بزنید حالا در قسمت ارسال پیام دستور newbot/ وارد کرده و طبق مراحل جلو بروید و عبارت Token را در جایی ذخیره کنید زیرا که در ادامه به آن نیاز خواهیم داشت.
 2. حالا صفحه Paquebot on Telegram را بازکرده و با استفاده از Token دریافتی از ربات ساز سایت تلگرام عبارت addbot/ را وارد کنید.

آموزش کامل مرحله اول: آموزش ساخت ربات برای تلگرام Telegram Bot – BotFather

آموزش کامل مرحله دوم: آموزش ساخت ربات تلگرام بدون سرور و برنامه نویسی با Zapier و Paquebot

اگر برای اولین بار است که قصد دارید ربات تلگرام بسازید، مراحل ۱ و ۲ را مرور کنید و سپس از اینجا ادامه دهید.

حالا باید ربات خود را ایجاد کرده باشید.

Telegram-Bot-Create-01-androidiran.com

اولین دستور خود را ایجاد کنید:

اولین دستوری را که من برای این ربات ایجاد می‌کنم این است که تصویری از این DJ را ارسال کند، برای اینکار باید دستور help/ را برای ربات خود بفرستید.

Telegram-Bot-Create-02-androidiran.com

همانطور که شاهد هستید می‌توانید با چند روش مختلف ربات خود را به دلخواه تغییر بدید، معمولا افراد، بیشتر به بخش سوال و جواب یک ربات علاقه دارند طوری که با وارد کردن یک سوال جوابی از پیش تعیین شده به کاربر نشان داده شود.

بنابراین با دستور commands/ به این قسمت وارد می‌شویم.

جمله شما باید در یک خط جای بگیرد و همچنین لازم نیست که جمله شما به حالت متنی باشد، می‌توانید با افزودن / به جمله خود آن را به شکل لینک نشان دهید.

دستوری برای مثال :

/contact”, “⚓️”, “Hello”, “Pictures ?

به عنوان اولین دستور من دستور Music را با کد دستوری commands add Music/ ایجاد می‌ کنم، بعد از افزودن این کد سیستم از من پاسخی برای این دستور درخواست می‌کند، من هم متنی جهت معرفی و خوش آمد گویی در مورد خودم اضافه می‌کنم.

بعد از ارسال متن جواب, می‌شود جواب های دیگری را هم برای یک کد دستوری ایجاد کرد اما من نیازی به چند جواب ندارم بنابراین کد دستوری cancel/ را برای خروج وارد می‌کنم.

Telegram-Bot-Create-3-androidiran.com

در واقع درصورتی که کمی به زبان انگلیسی مسلط باشید ربات شما تمامی مراحل را بصورت واضح توضیح داده است.

اگر بخواهیم تا اینجا یک جمع بندی کلی داشته باشیم مراحل به این شکل شد:

ایجاد یک ربات و سپس افزودن کد دستوری و پاسخ آن به ربات، همچنین اگر طبق تصاویر پیش بروید کاملا گویای مراحل کار هستند.

Telegram-Bot-Create-04-androidiran.com

توجه داشته باشید که همانطور که در بالا توضیح دادم شما میتونید با افزودن / به کلمتون اون کلمه رو لینک کنید، به عنوان مثال اگر در جمله ای عبارت songs/ رو اضافه کنید کاربر با کلیک برروی کلمه songs پیام دیگری را مشاهده خواهد کرد که همانند دستورات دیگر می‌توان برای این کلمه هم پیام مخصوصی ایجاد کرد که به عنوان مثال می‌تواند لیست موسیقی های شما باشد.

دقت داشته باشید دستوری که به کار می برید مهم نیست که با / آغاز شود.

Telegram-Bot-Create-05-androidiran.com

کیبورد دلخواه

خوب تا اینجا همه چی بدرستی کار می‌کند اما یک مورد راضی کننده نیست آن هم نمایش دکمه songs/ است که ظاهر مناسبی ندارد، من میخواهم زمانی مشخص را برای خوش آمد گویی به کاربرانم انتخاب کنم و برای درج پیام خوش آمد گویی نیازی به کلیک کردن بروی دکمه ای نباشد.

Telegram-Bot-Create-06-androidiran.com

برای اینکار کافی است دستور commands hide /songs/ را وارد کنم تا دکمه songs/ مخفی شود، با مخفی سازی این دکمه شما همچنان قادر به استفاده از آن با کلیک کردن بروی آن کلمه خواهید بود.

حذف پاسخ

خوب قاعدتا اگر شخصی موسیقی هایش را بطور رایگان در تلگرام توسط رباتش به اشتراک بگذارد، دیگر نمی‌تواند آنها را بفروش برساند، بنابراین ما بطور مثال چند فایل موسیقی را حذف می‌کنیم.

در ابتدا دستور commands list/ برای نمایش تمامی دستورات ایجاد شده توسط خودتان را وارد کنید، سپس یکی از دستورات را انتخاب کنید به عنوان مثال من دستور commands list /songs/ را وارد می‌کنم، سپس سیستم تمامی پاسخ های مربوط به دستور songs را نشان می‌دهد، چون پاسخ های من برای این کد دستوری شامل موسیقی های من بود بنابراین فایل های موسیقی به من نمایش داده می‌شود و من میتوانم آنها را حذف کنم.

زیر هر فایل راهنمای حذف به شما نمایش داده شده است، همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید با وارد کردن دستور commands delete 9845/ فایل کامل حذف می‌شود.

(عدد 9845 عدد اختصاص داده شده به فایل شما در پایگاه داده Paquebot’s است)

حالا اگر فرضا بخواهیم تمامی فایل ها را حذف کنیم این کار با دستور commands deleteAll /songs/ امکان پذیر است و با وارد کردن این دستور سوال songs/ به همراه تمامی جواب هایش حذف خواهد شد.

Telegram-Bot-Create-08-androidiran.com

ظاهر ربات خود را زیبا کنید

فراموش نکنید که از BotFather@ و دستور setcommands/ و همچنین برای فراخوانی دستورات خود از به شکل songs/ برای کلمه songs استفاده کنید.

Telegram-Bot-Create-09-androidiran.com

برای ایجاد یک پیام خوش آمد گویی در ربات خود در ادامه پیام و متن مورد نظردستور setabout/ را وارد کنید.

به طور مثال :

/setabout Hey, you can use my bot.
To recieve songs, send /songs. To know all my social accounts, send /contact. Enjoy it!

حتی می‌توانید زبان محلی برنامه را نیز تغییر دهید به عنوان مثال با وارد کردن دستور locale fa/ زبان برنامه به فارسی تغییر می‌کند، برای اطلاع از زبان های موجود دستور locale/ را به تنهایی وارد کنید.

How-to-create-your-own-Telegram-bot-who-answer-its-users-without-coding-androidiran.com

هک با ربات تلگرام

یکی از شایعاتی که در مورد ربات ها تلگرام گفته می شود آن است که به اطلاعات شخصی شما دسترسی دارند و ممکن است برای جاسوسی از شما بکار گرفته شوند، اگر یک نگاه سطحی به خروجی های API داشته باشید متوجه خواهید شد که امکان هک کردن کاربران از طریق ربات تلگرام وجود ندارد.

اولا ربات ها تنها زمانی به شما دسترسی خواهند داشت که با آنها ارتباط برقرار کرده باشید، یعنی پیامی با آنها ارسال کرده باشید. ثانیا از هر کاربر نام، نام خانوادگی، شناسه کاربری و آی دی کاربری برای ربات قابل دسترس خواهد بود، این اطلاعات تنها برای ایجاد ارتباط ربات با شما در دسترس آن می باشد. علاوه بر اینها ربات ها به تصویر شما نیز دسترسی دارند، البته امکان ذخیره آن از روی سرورهای تلگرام را نخواهند داشت و تنها می توانند تصویر را برای شما یا کس دیگری ارسال کنند.

پس تمامی اطلاعاتی که به ربات تلگرام ارسال میشود، به راحتی و با افزودن شماره تماس شما به لیست مخاطبان یک فرد قابل دسترسی است. هیچ گونه دسترسی به اطلاعات گوشی، مکالمات شما با دیگران و یا هر نوع دیتای دیگری برای ربات ها وجود ندارد.

آیا ربات های تلگرام پتانسیل آن را دارند که جایگزین نرم افزارهای ساده موبایل شوند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسـال نـظـر

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

 1. علی سیدی گفت:

  سلام من
  هرکاری میکنم نمیتونم وارد ربات ساز بشم مینویسه کد تایید شما اشتباه است در صورتی که من درست وارد میکنم
  این مشکل دو روز برام پیش اومد باید چکنم اگر کسی میدونه کمکم کنه

  • بهنام گفت:

   درود دوست عزیز.
   با کدام بات مشکل دارید ؟ نام ببرید تا بررسی شود.

برچسب ها

بــرنامه های پیشنهادی

12 votes, average: 4,42 out of 512 votes, average: 4,42 out of 512 votes, average: 4,42 out of 512 votes, average: 4,42 out of 512 votes, average: 4,42 out of 5

PicsArt Photo Studio: Collage Maker & Pic Editor

AndroidIranV 9.27.4
آخرين آپديت : 1399/02/14 دانـلود رایـگان
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5

App Cloner

AndroidIranV 1.4.11
آخرين آپديت : 1396/10/15 دانـلود رایـگان
10 votes, average: 4,20 out of 510 votes, average: 4,20 out of 510 votes, average: 4,20 out of 510 votes, average: 4,20 out of 510 votes, average: 4,20 out of 5

LINE: Free Calls & Messages

AndroidIranV 7.18.0
آخرين آپديت : 1396/10/15 دانـلود رایـگان
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5

SwiftKey Keyboard

AndroidIranV 6.7.2.19
آخرين آپديت : 1396/08/26 دانـلود رایـگان
6 votes, average: 4,33 out of 56 votes, average: 4,33 out of 56 votes, average: 4,33 out of 56 votes, average: 4,33 out of 56 votes, average: 4,33 out of 5

Plus Messenger

AndroidIranV 4.2.1.2
آخرين آپديت : 1396/11/10 دانـلود رایـگان