افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)

جدیدترین ها

آموزش ساخت ربات تلگرام بدون سرور با قابلیت تعریف دستور با Tbotify

آموزش ساخت ربات تلگرام بدون سرور با قابلیت تعریف دستور با Tbotify
ساخت ربات تلگرام با استفاده از سایت Tbotify با قابلیت تعریف دستور و دارا بودن پنل تحت وب

Tbotify-www.ApkFA.iRظهور یک فناوری کارآمد را می‌ توان هم ردیف یک زلزله مهیب قرار داد! همان قدر که زلزله غیرقابل پیش‌ بینی است و در زمان وقوعش همه را شوکه می‌کند، تولد یک فناوری بزرگ نیز باعث حیرت و تعجب جهان می‌شود. نمونه وقوع یک اتفاق غیرمنتظره در جهان فناوری، تولد شبکه های ارتباط مجازی بود که تقریبا یک شبه تمام مردم جهان را وارد فضایی جدید از ارتباطات و به اصطلاح روابط اجتماعی کردند. کسی به درستی نمی‌ داند ایده ساخت نرم افزارهایی ساده که با کمترین هزینه امکان ارتباط با دیگران را فراهم کند از کجا شکل گرفت اما واقعیت این است که هیچ کس انتظار ظهور چنین پدیده‌ای را نداشت.

نیم باز، تانگو،‌ وایبر،‌ واتس آپ، لاین و این اواخر تلگرام،‌ نرم افزارهای کوچک و کم حجمی بودند که یکی پس از دیگری ظهور کردند تا سلطه دکل های مخابراتی را در تمام جهان پایان ببخشند. مکالمه رایگان،‌ پیام کوتاه رایگان، ارسال فیلم و عکس رایگان! این یعنی ورود به نسل جدیدی از فناوری های ارتباطی که هر روز هم بخش تازه ای به آنها اضافه می شود.

قابلیت متن باز – Open source تلگرام باعث شده تا دست برنامه نویسان به نسبت سایر برنامه‌های مشابه بیشتر باز باشد. یکی از این اقدامات، پیاده سازی ربات های تلگرامی (Telegram Bot) هستند. طی مدت چند ماهه اخیر ربات‌ های زیادی برای تلگرام توسط افراد مختلف با ملیت‌ های مختلف در سراسر جهان ساخته شده اند.

خصوصا از اوایل تیرماه ۹۴ که وبلاگ رسمی تلگرام خبر از پلتفرم مخصوص برای ساخت ربات‌ های تلگرامی داد و ساخت ربات‌ ها را برای برنامه نویسان و کاربران استفاده کننده از ربات‌ ها آسان‌ تر نموده و با معرفی چند ربات، بحث ربات‌ های تلگرامی بیش از گذشته در بین کاربران داغ شده است. ربات‌های تلگرامی به ظاهر دقیقا همانند یکی از دوستان شما هستند که در صورت موافقت شما در لیست دوستان‌ تان قرار می‌گیرند و می‌ توانید با آنها به صورت 24 ساعته صحبت کنید و بلافاصله از آن ها پاسخ مناسب دریافت کنید. البته فراموش نکنید که این ربات‌ ها می‌توانند همان ویروس هایی باشند که اطلاعات شما را به سرقت می برند!

چندی پیش مطلبی مبنی بر آموزش ساخت ربات تلگرام بدون سرور و برنامه نویسی با Zapier و Paquebot در اندروید ایران قرار گرفت که استقبال خوبی داشت و به راحتی می توانستید رباتی برای خود بدون تهیه منابع مورد نیاز از جمله سرور,آی پی اختصاصی,بی نیاز از سرویس کلود و دامین داشته باشید و نیاز خود را تا حدودی بر طرف کنید.

در این مطلب قصد معرفی سرویس جدیدی به نام Tbotify را داریم که این سرویس هنوز در مرحله آزمایشی سپری می کند و میشه پیش بینی کرد جایگزین مناسبی برای Paquebot باشد چرا که این سرویس دارای پنل تحت وب برای تعاریف دستوارت اجرایی می باشد و تا حدی کار کاربران و زیر مجموعه های خود را آسان کرده است در ادامه با ای پی کی همراه باشید.

چگونه بدون دانش برنامه‌ نویسی و با استفاده از Tbotify ربات‌هایی خودکار در تلگرام بسازیم؟

در این آموزش قصد داریم نحوه ایجاد یک ربات کاملا خودکار را بدون نیاز به سرورها، دانش برنامه‌ نویسی و تخصص‌ های دیگر بررسی کنیم.

ایجاد ربات با استفاده از BotFather

در برنامه تلگرام پروفایل BotFather@ را بازکنید و شروع به مکالمه با آن کنید. به‌ منظور شروع مکالمه می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. در صورتی که صفحه مقابل شما همچنان خالی است به‌ روز‌رسانی نرم‌ افزار تلگرام خود و یا نوشتن عبارت “start/” را مدنظر قراردهید.

BotFather از شما درخواست می‌کند مطالبی در خصوص راهنمایی هر چه بیشتر را مطالعه کنید اما این موارد ضروری نیستند.

اولین گامی که باید بردارید ایجاد یک ربات کاملا جدید است. بدین منظور فرمان “newbot” را تایپ کنید. BotFather از شما درخواست ورود یک نام را خواهد کرد که یک عنوان دلخواه با پسوند bot خواهد بود.

در صورتی که نام‌کاربری دلخواه شما در دسترس نیست می‌توانید از ترکیب‌های مختلف “yourname_bot”, “yournamerobot”, یا “yourname_robot” استفاده کنید.Tbotify-01-apkfa.irآموزش کامل ساخت ربات اولیه را در مطلب “آموزش ساخت ربات برای تلگرام Telegram Bot – BotFather”مشاهده کنید.

برقراری ارتباط میان ربات شما و Tbotify

اکنون و پس از ساخت ربات نیاز به برقراری ارتباط به‌ منظور جمع‌ آوری اطلاعات مورد نیاز است. بدین‌ منظور از Tbotify استفاده خواهیم کرد.

بدین‌ منظور کافی است بر روی این لینک کلیک کنید.

با باز شدن صفحه کافیست “HTTP API” توکنی که از BotFather در مرحله اولیه دریافت کردید را وارد کنید, بدین ترتیب Tbotify متوجه خواهد شد که شما مالک این ربات هستید و سرویس مورد نیاز آن را نصب کرده‌اید و به صورت آنی برای ربات شما پنلی تحت وب تعلق خواهد گرفت!Tbotify-02-apkfa.irمدیریت ربات تلگرام خود در سایت tbotify.com

برای ورود به پنل ربات خود روی ReadyToStart کلیک کنید. همانطور که مشاهده می کنید در پنل تحت وب ربات تلگرام خود می توانید دستورات ربات را ویرایش و حذف کنید و همچنین طبق نیاز و کارایی بات خود دستوراتی رو اضافه کنید.

برای مثال قصد داریم دستور اولیه ربات خود رو ویرایش کنیم.

Tbotify-04-apkfa.irCommand Type: نوع فرمان که شامل سه گزینه می باشد.

Simple Response: پاسخ ساده, به عنوان مثال: در پاسخ دستور /info اطلاعات ربات که در پنل تعریف کردید برای مخاطب ارسال خواهد شد.

  آموزش ساخت لینک برای پست های کانال تلگرام Links to Posts Telegram Channels

Response From a Feed: پاسخ خودکار از فید – RSS سایت مد نظر, به عنوان مثال در ین بخش شما آدرس فید سایتی رو قرار خوهید دادید و یک دستور برای آن تعریف خواهید کرد کاربر به محظ اینکه دستور مد نظر شما را برای ربات ارسال کند ۷ آخرین ارسالی های سایت برای کاربر به صورت خودکار ارسال خواهد شد.

Help message: پیام راهنما – لیست کلیه دستوارت تعریف شده برای کاربر

به عنوان مثال دستوری تعریف می کنیم, زمانی که مخاطب دستور /start را برای ربات ارسال کرد پاسخی را به صورت خودکار دریافت کند بدین منظور فرم را طبق تصویر کامل کنید.

Command Type: فرمان ما برای این کار ساده هست و قرار هست یک پاسخ ساده برای کاربر ارسال شود.

Command: در این قسمت نوع دستور را برای پاسخ مشخص می کنیم که این دستور به دلخواه هست و هر عنوانی می توانید استفاده کنید.

توجه: دستور و یا همان فرمان شما باید با / آغاز شود.

Short Description: توصیف کوتاه – این توصیف در منوی راهنما ربات شما قرار خوهد گرفت.

Tbotify-06-apkfa.irResponse: پاسخ دستور تعریف شده که هر متنی می توانید استفاده کنید.

نتیجه پایانی دستور تعریف شده برای ربات همانند تصویر خواهد شد.

Tbotify-05-apkfa.irدر صورتی که قصد دارید Rss سایتی را برای ربات خود تعریف کنید در قسمت اول در بخش Command Type از منوی کشویی گزینه Response From a Feed را انتخاب نمائید.

و در کادر Feed url آدرس فید سایت خود را وارد کنید.

مثال: http://apkfa.ir/feedTbotify-07-apkfa.irکه نتیجه کار ارتباط ما با ربات خود به این شکل خواهد شد:

دستور apkfa/ را برای ربات FalloutShelterBot@ ارسال خواهیم کرد بلافاصله ۷ مطلب آخر سایت رو در پاسخ مشاهده خواهیم کرد.Tbotify-08-apkfa.irمدیریت ربات تلگرام خود با حساب تلگرام

برای مدیریت ربات خود در تلگرام روی Manage with Telegram Account کلیک کنید.Tbotify-09-apkfa.irدر صفحه بعدی روی لینک مختص ربات خود که سایت tbotify برای ربات شما در نظر گرفته کلیک کنید.Tbotify-10-apkfa.irراه دوم اینکه کد رمز مشخص شده را یادداشت کنید و در تلگرام برای ربات TbotifyBot@ ارسال کنید.

شما به راحتی می توانید ربات خود را در تلگرام مدیریت کنید, بدین‌ منظور از TbotifyBot استفاده خواهیم کرد. در واقع در این مرحله با TbotifyBot@ صحبت خواهیم کرد.

بدین‌ منظور کافی است بر روی این لینک کلیک کنید. با باز شدن صفحه مکالمه کافی است عبارت

/addbot 106873861:AAHJkvVsuK_S6R6jUp5VCy7LrOGmsLuLnRc

را تایپ و ارسال کرده, توجه داشته باشید بعد از عبارت addbot/ یک فاصله و سپس توکن مختص ربات خود که از BotFather دریافت کرده بودید وارد کنید. بدین ترتیب TbotifyBot متوجه خواهد شد که شما مالک این ربات هستید و سرویس مورد نیاز آن را نصب کرده‌اید. اکنون در صورتی که متن یا فرمانی را برای ربات خود بنویسید، این مطلب به سرورهای TbotifyBot یعنی مکانی که ربات شما نصب شده ارسال خواهد شد.

ارسال متن,فایل,عکس و استیکر برای تمام استفاده کنندگان از ربات شما

شما به راحتی می توانید هر نوع فایل دیتا, متن و استیکر برای اعضای خود کسانی که از ربات شما استفاده میکنند بدون هیچ محدودیتی ارسال کنید.

بدین منظور کافی است وارد صفحه گفتگو با ربات خود شوید و دستور send/ را ارسال کنید پس از آن هر متن, فایل و استیکری ارسال کنید برای اعضای شما ارسال خواهد شد!

در صورتی که نیاز بود این مطلب بروزرسانی خوهد شد.

نکات مهم در رابطه با سرویس و ربات هایی که امکان ساخت ربات را در اختیار کاربران قرار می دهند:

معرفی این سرویس ها فقط جنبه آموزشی دارد و از دید سایت اندروید ایران اگر از این سرویس ها استفاده نکنید به نفع شما خواهد بود.

سرویس های ربات ساز و ربات هایی که به شما امکان ساخت ربات رو می دهند  قابل اعتماد نیستند.

ارائه دهندگان این سرویس ها می توانند, پیام هایی که به ربات شما ارسال می شود دسترسی داشته و آن ها را کاملا رصد و کنترل کنند چون ربات شما روی سرورهای این سرویس ها نگه داری می شوند و توسعه دهنده با بررسی دیتابیس می تواند به کل اطلاعات ربات شما دسترسی مستقیم داشته باشد.

این سرویس ها طی بازدید بیشتر و حمایت در آینده ای نزدیک به مرور زمان از ربات شما به عنوان طعمه تبلیغاتی و جمع آوری لیست کاربران استفاده خواهد کرد.

چنانچه سرویس مورد نظر از دسترس خارج شود یا از سمت سازمان فیلترینگ ایران مسدود شود ربات شما نیز با تمام کاربرانی که به زحمت جمع آوری کردید از بین خواهد رفت!

امن ترین و بهترین راه حل برای داشتن و ساخت ربات در تلگرام استفاده از منابع به صورت شخصی می باشد چرا که ربات ساخته شده تحت مالکیت شماست و همچنین دسترسی کامل بر اطلاعاتی ثبتی در دیتابیس دارید.

راه حل دوم اینکه سرویس معتبری از طرف توسعه دهندگان رسمی تلگرام معرفی شود و با توجه به رشد بی سابقه ربات ها انتظار می رود چنین سرویسی از سمت تلگرام معرفی شود یا api ربات ها رو به روش دیگری ارائه دهد که بی نیاز از سرور و برنامه نویسی باشد.

مطالب پیشنهادی در این باره:

آموزش ساخت ربات برای تلگرام Telegram Bot – BotFather
آموزش ساخت ربات تلگرام بدون سرور و برنامه نویسی با Zapier و Paquebot
اضافه کردن و مدیریت ربات تلگرامی خود در سایت StoreBot

چه امتیازی می دهید؟

دیدگاه کاربران

55 دیدگاه ها برای "آموزش ساخت ربات تلگرام بدون سرور با قابلیت تعریف دستور با Tbotify"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی تر | بیشترین تعداد رای
ثریا
Guest

سلام
من نمی تونم روی سایت که پنل می دهد برای ربات پیدا کنم ادرس api رو کجا کپی کنم؟

امیر
Guest

سلام میخواستم بدونم میشه در ربات گزینه ارسال سفارش قرار داد ؟
ممنون

adel
Guest

سلام
خسته نباشید
میشه رباتی رو ساخت که برای مطالبش از یک کانال تلگرام تغذیه کنه ؟؟؟؟
ممنن میشم پاسخ بدین

ARASH
Guest

این نرم افزارو از کجا دانلود کنم؟؟؟

Poriya
Guest

سلام بله خودم مینویسم.
کد مربوط به دیدن پیام های گروه هایی که رباتم هست رو از کجا باید پیدا کنم.؟

کامران
Guest

سلام
من از طریق آموزشهای خوب شما یک ربات ساختم که مطالب تبلیغاتی ام را از طریق تلگرام باهاش میفرستم. و خیلی هم ازتون ممنونم بابت این خدمت بزرگ بدون توقع...
مشکل من اینه که در قسمت Response From a Feed آدرس سایت خودم را طبق آموزشی که ارائه نمودین ، وارد کردم اما اطلاعت سایتم را روبات نمیتونه دریافت کنه؟
بفرمایید دیگه چه کاری باید انجام بدم که ۷ مطلب آخری را روبات دریافت کنه؟
ممنون میشم اگه جواب بدین..

@AntiSad_bot
Guest

سلام یه ربات قوی تر از tbotify هست که اسمش manybot هست و پیشرفتگی بالایی داره

حامد
Guest

سلام شنیدم سرور لایبر بوت خیلی خوبه، میگن خیلی سطحش بالاس، لطفا آی دی و آموزش شو بزارین

رضااااااااااااا
Guest

با سلام
چطور میشه گزینه لغو عضویت رو برای ربات فعال کرد که کسی مثلا گزینه /laghv و یا گزینه لغو عضویت رو بزنه عضویتش در اون ربات غیرفعال بشه

یلدا
Guest

با عرض سلام خسته نباشید

لطفا خواهش میکنم طریقه ی عکس گذاشتن برای ربات خود را به من اممممممموزش بدید

خواهش میکنم
خواهش میکنم....
طریقه ی عکس گذاشتن را به ایمیل من بفرستید

خواهش میکنم
ممنون

من از شما متشکرم منتظر هستم

یا اگرم ایمیل نمیکنید در نظرات جواب من را بدهید

Ashkan
Guest

سلام این راه عالیه ولی وقتی یه گزینه درست میکنی همون یه پیام میاد فقط چجور میشه بش اضاف کرد مثلا اگه من زدم رو گزینه(جک) بجای یکی بیاد همش چند تا بیاد بعد از چند بار کلیک.

مرسی خیلی مهمه برام

احمد
Guest

سلام دوباره! من از سرور paquebot استفاده میکنم! حالا اگه از botfather یه token جدید بگیرم و به tbotifybot بفرستم از زیر مجموعه ربات روسى خارج میشم و زیر مجموعه این ربات میشم!؟ اطلاعات اون ربات از دست نمیره؟

احمد
Guest

سلام
براى ساخت پوشه هاى تو در تو باید چیکار کنم! از سرور paquebot استفاده میکنم!
منظورم اینه که مثلاً رو کنسرت ها زدن ، یه سرى پوشه هاى جدید باز بشه به اسم اون و بعد از انتخاب اون مورد فایل رو بده نه اینجور درهم برهم.
اگه جواب بدین جبران میکنم حتما! لطف میکنین جواب بدین!

احمد
Guest

سلام و خسته نباشید!
من یه ربات دارم و میخوام بدونم براى ساخت پوشه هاى تو در تو باید چیکار کنم! از سرور paquebot استفاده میکنم!
منظورم اینه که مثلاً رو کنسرت ها زدن ، یه سرى پوشه هاى جدید باز بشه به اسم اون و بعد از انتخاب اون مورد فایل رو بده نه اینجور درهم برهم.
اگه جواب بدین جبران میکنم حتما ??

رضا
Guest

سلام

من اگه بخوام تو این سرویس تبوتیفای بدون اینکه یوزرا کامنتی بدن خبرهای یه فید آر اس اس به صورت اتوماتیک تو ربات ارسال بشه باید چیکار کنم ؟

با تشکر

wpDiscuz
گرافیک و طراحی : پارس تمز

Copyright © 2015 All rights Reserved

تمام حقوق مادی و معنوی و طرح قالب برای "اندروید ایران – دانلود برنامه و بازی اندروید" محفوظ است و هر گونه کپی برداری خلاف قوانین می شود.